© Gemeente Zaanstad

Deel dit artikel:

Dam in Zaandam krijgt grote opknapbeurt: miljoeneninvestering voor nieuw stadsplein

De Dam in Zaandam wordt de komende jaren opnieuw ingericht. De gemeenteraad van Zaanstad heeft unaniem ingestemd met het vernieuwingsplan en stelt hiervoor 3,93 miljoen euro extra beschikbaar. Daarmee komt het totale budget voor de herontwikkeling uit op 4,8 miljoen euro.

Het plein vormt het kloppend hart van de stad en moet met de nieuwe inrichting aantrekkelijker, groener en toekomstbestendig worden.

Extra investering voor verbetering van het stadscentrum

De gemeente had al eerder geld gereserveerd voor de aanpak van de Dam, maar besloot nu fors extra te investeren om het plein grondiger te kunnen vernieuwen. Met het grotere budget is er meer ruimte voor een hoogwaardige inrichting, verbeterde looproutes en een prettiger verblijfsklimaat.

Volgens de gemeenteraad is de opknapbeurt nodig om het centrum van Zaandam aantrekkelijk te houden voor bewoners, bezoekers en ondernemers.

Veiligheid onderwerp van debat

Hoewel alle partijen het plan steunden, zijn er ook zorgen geuit. Met name de fracties POV en LZ benadrukten dat de veiligheid op de Dam aandacht blijft vragen.

Zij willen dat de gemeente kijkt naar de inzet van cameratoezicht om overlast en incidenten te beperken. Concrete voorstellen hierover worden later besproken bij de behandeling van de voorjaarsnota.

Plein behoudt levendig karakter

De herinrichting betekent geen breuk met het huidige gebruik van de Dam. Het plein blijft een ontmoetingsplek met cafés, restaurants en terrassen.

Daarnaast wordt ingezet op het zoveel mogelijk behouden van de bestaande bomen, zodat het groene karakter van het plein niet verloren gaat en zelfs wordt versterkt.

Historisch beeld blijft staan

Ook het bekende Standbeeld van Peter de Grote blijft onderdeel van het plein. Het monument is al jaren een herkenbaar element in het stadsbeeld en verwijst naar de historische band tussen Zaandam en de Russische tsaar.

Start van de werkzaamheden vanaf eind 2026

De gemeente verwacht dat de werkzaamheden aan de Dam eind 2026 of begin 2027 van start gaan. In de tussentijd worden de plannen verder uitgewerkt en afgestemd met omwonenden en ondernemers.

Met de herinrichting wil Zaanstad het centrale plein klaar maken voor de toekomst: als veilig, groen en levendig hart van de stad.

Blijf direct op de hoogte
Ontvang breaking nieuws uit Zaanstad, 112-meldingen en belangrijke regionale updates direct op je telefoon.
Maximaal enkele berichten per dag, zonder ruis of spam.

Klik en volg RegioZaanstad via WhatsApp.

AANBEVOLEN ARTIKELEN